Керівниця спеціалізованої юридичної клініки з питань, пов’язаних із війною, доцентка кафедри АГПФЕБ ННІ права СумДУ Людмила Руденко взяла участь у міжнародному воркшопі «Правова допомога українським біженцям і ВПО на основі підходу, що базується на правах людини».
Захід відбувся у шведському місті Лунд та у данському Копенгагені у квітні 2025 року. Протягом триденного інтенсивного навчання Людмила Руденко опановувала основи травмо-орієнтованого консультування, ознайомилася з досвідом підтримки ВПО та біженців у Швеції та Данії, а також напрацювала ідеї для посилення ролі юридичних клінік у відповідь на виклики війни.
У перший день воркшопу експертка Асоціації юридичних клінік України Марта Цимбал презентувала IT-платформу, створену для надання правничої допомоги українцям, які були вимушені покинути свої домівки через війну. Ця платформа та спеціально розроблений чатбот дозволяють отримати зрозумілу інформацію про те, як переміщеним українцям діяти в різних життєвих ситуаціях. Також ця платформа допомагає записатися на прийом та отримати безкоштовну консультацію в українських або закордонних юридичних клініках.
Анна Брюс, старша дослідниця Інституту Рауля Валленберга, провела навчальний блок з підходу, заснованому на правах людини (Human Rights Based Approach, HRBA). Окрема частина сесії була присвячена інтерсекційності — підходу, який враховує, що люди можуть одночасно стикатися з кількома формами дискримінації (наприклад, за статтю, віком, національністю чи станом здоров’я). Інтерсекційний підхід дозволяє краще зрозуміти унікальні обставини кожної людини, врахувати різні чинники, що впливають на її становище, та запропонувати допомогу, яка реально відповідає її потребам. Завершився день навчальним блоком щодо застосування травмо-орієнтованих підходів у консультуванні, який провели керівниця напряму перехідного правосуддя ABA ROLI в Україні Марія Цип’ящук та голова Правління АЮКУ Юлія Ломжець.
Наступного дня українсько-польська делегація вивчала данський досвід підтримки біженців, зокрема, відвідали Данську раду у справах біженців (Danish Refugee Council, DRC) для ознайомлення з механізмами захисту прав біженців та осіб під тимчасовим прихистком, забезпечення їх правничою допомогою в Данії. Також учасники воркшопу дізналися про досвід Mellemfolkeligt Samvirke/ActionAid, данської незалежної неурядової організації, яка сприяє інтеграції та самореалізації біженців, особливо молоді.
Ще однією локацією воркшопу став Данський інститут з протидії катуванням DIGNITY. Команда інституту розповіла про діючі проєкти, спрямовані на підтримку ініціатив з документування воєнних злочинів в Україні, а також безпосередню психологічну та психосоціальну допомогу переміщеним українцям. Важливим аспектом роботи DIGNITY є підтримка громадських організацій, які надають психологічну допомогу у Сумській області.
Учасники воркшопу також мали змогу відвідати Український дім у Данії. Ця установа знайомить європейців з українською культурою. До речі, Людмила Руденко презентувала частинку Сумщини Українському дому у Данії, подарувавши ляльку-мотанку, яку створили сумські майстрині.

