ЮРИДИЧНА КЛІНІКА ІНСТИТУТУ ПРАВА

Тренінг для тренерів на тему «Програма проведення практичних занять з вразливими верствами населення та людьми похилого віку з освоєння цифрових державних послуг, доступу до адміністративних та соціальних послуг, інших способів задоволення правових потреб онлайн»

У травні 2024 року в трьох областях України — Харківській, Сумській та Чернігівській — пройшов тренінг для тренерів на тему «Програма проведення практичних занять з вразливими верствами населення та людьми похилого віку з освоєння цифрових державних послуг, доступу до адміністративних та соціальних послуг, інших способів задоволення правових потреб онлайн».

Мета наших заходів — підвищити компетенції тренерів, які надалі працюватимуть з вразливими групами населення в громадах, допомагаючи їм освоювати цифрові державні послуги. Зокрема, йдеться про людей похилого віку, які найчастіше стикаються з труднощами у використанні сучасних технологій для доступу до адміністративних та соціальних послуг, – відмічає Віталій Місяць, виконавчий директор БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги».

Учасники тренінгів отримали практичні знання та навички, необхідні для проведення занять, спрямованих на полегшення доступу до таких важливих послуг, як користуватися застосунком “Дія”, отримувати довідки через застосунок, які є можливості для людини за допомогою застосунку: як-то сплата штрафів, перевірка боргів та виконавчих проваджень, робота в особистих кабінетах на порталах Пенсійного фонду України та Державної податкової служи. Крім того, були розглянуті питання захисту правових потреб онлайн, включаючи використання державних електронних сервісів та платформ.

«Окремий блок ми присвятили особливостям освіти дорослих людей, тому, як та за допомогою яких інструментів краще працювати в громадах, адже враховувати треба все: і вік, і наявність інтернету, і обізнаність в гаджетах і загалом безпекову ситуацію, адже коли вона загострюється, навчатися стає складніше», – коментує Олена Виноградова, координаторка проєкту в Сумській області.

Подібні заходи та активності особливо актуальні зараз, під час постійної цифровізації державних послуг, в умовах сучасних викликів та змін у суспільстві.

Незважаючи на нестабільну безпекову ситуацію, вдалося провести тренінг і в Харкові, серед учасників були представники організацій та установ, які опікуються людьми з інвалідністю, тож для них тематика заходу була вельми актуальна.

«Особливу увагу ми приділяємо доступності до інформації  людям з інвалідністю зору і слуху, які використовують необхідне їм програмне забезпечення, або користуються послугами перекладачів жестової мови», – підкреслив Олег Лепетюк, координатор проєкту в Харківській області.

Учасники тренінгів  наголосили на важливості проведення освітніх заходів щодо використання онлайн сервісів, таких як застосунок Дія чи портал Дія.

«У багатьох осіб похилого віку є смартфони, але через їх необізнаність або інколи через побоювання щось не те натиснути, більшість не використовує цифрові можливості. Хоча той ж самий застосунок Дія, чи застосунок банку спростовує життя, особливо, коли це мешканці сільської місцевості», – зазначає Катерина Данькова, координаторка проєкту.

Тренінги відбулись у рамках проекту, який впроваджує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги у співпраці з Данською радою у справах біженців (DRC) завдяки фінансуванню від Гуманітарного фонду для України. Проте висловлені на заході погляди та думки належать лише учасникам та не обов’язково відображають погляди Гуманітарного фонду для України або Данської ради у справах біженців. Ні Гуманітарний фонд для України, ні DRC не можуть нести за них відповідальність.